Proficiency (Hazırlık Atlama) Sınavı Nedir?
Birçok üniversite, öğrencilerin bölüm derslerine başlamadan önce İngilizce bilgisini test edip, yeterli İngilizce seviyesinde olmayan öğrencilere İngilizce Hazırlık eğitimlerini zorunlu kılar. 
Bu eğitim dönemi, öğrencilerin bir yıl fazladan okulda vakit geçirmesi ve mezuniyetlerini bir sene geç almalarına sebep verse de bölümlerini İngilizce desteği ile bitirmeleri açısından önemlidir.
Üniversiteler hazırlık atlama için IELTS, TOEFL gibi uluslararası ve YDS gibi ulusal yabancı dil sınavlarını kabul etmekle beraber, kendi hazırlık atlama sınavlarını da yapabilmektedirler. Dolayısı ile her üniversitenin hazırlık sınavı farklı bir çalışma gerektirir.
Sınavlar genel İngilizce bilgisine ek olarak teknik bilgi de gerektirir. Yabancı dili nasıl kullandığınız ve hakimiyetinizi ölçen bir sınavdır.
Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma becerisi ayrı ayrı ölçülerek, ortalama puan alınır.
Neden Amerikan Kültür ile Hazırlanmalısınız?
Amerikan Kültür'de hazırlık atlama çalışmalarında her öğrenci için ayrı ayrı değerlendirilir. Öğrenci öncelikle genel İngilizce bilgisi test edilerek, sınava hazırlanmaya uygun İngilizce bilgisinin olup olmadığı analiz edilir. Eğer öğrencinin İngilizce bilgisi Hazırlık sınavına hazırlanmak için yeterli seviyede değilse, öncelikle genel İngilizce bilgisi geliştirilip ardından  sınava yönelik teknik çalışmaya geçilir.
 
Sınıf çalışmaları ile genel bir eğitim vermek yerine her öğrenciye, o öğrencinin eksiklerini ve hakim olduğu konular tespit edilip, buna uygun bir ders planı çıkarılır. Öğrencinin hakim olduğu konular daha hızlı geçilirken, eksik olduğu noktalar üzerinde daha çok durulur.
 
Amerikan Kültür'ün sınavlara hazırlanmada başarı ortalaması %94 'dür.
Neden Erken Başlamalısınız?
Üniversiteye hazırlanma sürecinde öğrencilerin yaptıkları ortak hata, hazırlık sınavına üniversite sınavını kazandıktan sonra hazırlanmaya başlamaktır. Ancak sınavı kazanmak ile okul derslerine başlamak arasındaki bu süre, sadece İngilizce bilgisi B2 ve üzeri olan ve sadece teknik eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri için yeterli olacaktır.
Eğer hazırlanan öğrencinin İngilizce bilgisi zayıf ise, daha erkenden başlayarak öncelikle genel İngilizce bilgisini arttırmalı, akabinde sınavlara yönelik teknik hazırlığa başlamalıdır. Genel İngilizceye hakim olmayan bir öğrencinin, sınav tekniklerini anlaması pek mümkün olmamaktadır.
Eğer Uluslararası İngilizce Sınavları ya da Proficiency sınavlarına hazırlanmayı düşünüyorsanız, Amerikan Kültür Bodrum Temsilciliğini ziyaret edip, Ücretsiz Seviye Belirleme Sınavımıza girebilir, hazırlandığınız sınava bugün girmiş olsaydınız, kaç puan alırdınız, nerelerde başarılı olup, nerelerde zayıflıklar yaşayacağınızı uzman eğitmenler eşliğinde analiz edebilirsiniz.