Hangi Seviye'de Konuşmaya Başlarım?

Bu sorunun öncesinde sorulması gereken "nasıl bir konuşma yapmak istiyorrum?" dur. Çünkü A1 seviyesinden başlayıp, her seviye sonrasında belli bir konuşma becerisini kazanmış oluyoruz. Eğer istediğimiz konuşma basit günlük yaşam aktiviteleri, çok derin olmayan yüzysel sohbetler, kısa sorular ya da cevaplar ise size B1 seviyesi yeterli olacaktır. Ancak günlük hayatta rahatlıkla kendinizi ifade edebilmek, karşınızdaki kişi ile daha zengin bir içerikle, uzun uzun sohbet edebilmek ve karşı tarafı anlayabilmek için C1 seviyesini bitirmek daha doğru olacaktır.

Her seviyenin öğrenciye katacağı belli konuşma becerileri vardır ve bu beceriler uluslararsı standartlar kapsamında verilmektedir. Bu sebeple A2 seviyesini bitirip B2 seviyesinde konuşmayı beklemek, sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir.

Kurumumuzda Dünya Dil Portfolyo Sistemine uygun seviyelendirme sistemi (A1-A2-B1-B2-C1 ) uygulanmaktadır. Programlarda, 2. Dersten itibaren küçük cümleler kurulmaya başlanır.

A1 bittiğinde, öğrenci basit cimleler ile kendini ifade edebilir. Örneğin; Şu an ne yaptığını, Dün akşam ne yaptığını, Geleceğe yönelik programlarını, Zorunluluklarını ve tercihlerini basit cümlel

erle anlatır. Küçük karşılaştırmalar yapılabilir, onay cümleleri ( …., değil mi?) kurulabilir. “O geçen hafta yeni bir araba aldı”, “Herkes yabancı dil öğrenmeli”, “Ben her sabah koşarım”, “Yarın İstanbul’a gideceğim” gibi cümleler kurularak konuşulabilir.

A2 bittiğinde, öğrenci ancak bir sohbet edecek altyapıya sahip olur ve konuşmaya başlanır. Örneğin; Daha uzun cümlelerle zaman yapıları birleştirilebilir. –miş’li geçmiş zaman gibi daha önce yapmış olduğu ya da başından geçen bir olayı anlatabilir, “keşke …” ya da “senin yerinde olsaydım …” gibi öğüt ve pişmanlık cümleleri kurabilir. “Onun evi bizim evimizden daha büyük”, “Keşke çok zengin olsam”, “Daha yemeğini bitirmedin mi? Çabuk olmalısın”, “Eğer bisikletini daha yavaş sürmüş olsaydın, düşmezdin”, “Ali ve Ahmet kahvaltılarını çoktan yaptılar” gibi cümleler kullanarak konuşulabilir.

B1 bittiğinde, öğrenci artık konuşabilir ve kendini İngilizce ifade edebilir olduğunu görür. Bunun şartı; haftalık 7 ders eğitim harici yapılacak 4 ders karşılığı sürede evde ders çalışmaktır. Ödevleri yapmak, öğretmenin verdiği yönlendirmelere %100 uymak ve tekrar etmektir. Örneğin; Bağlaç kullanarak öğrenmiş olduğu tüm yapıları birleştirebilir. Bağlı cümleler kurulur. “Geçen sene gitmiş olduğum tatilde sadece yüzmekle kalmadım, dalmayı da öğrendim”, gibi. “Başlangıç olarak ne alırsınız?”, “Önceden İzmir’de otururduk ama geçen yıl Ankara’ya taşındık”, “2011 den beri bu kurumda çalışıyorum”, “Mehmet yemek yemeden önce ellerini yıkamıştı”, “Ali sırılsıklam olmuş. Şemsiyesini evde unutmuş olmalı.”, “Yarın bu saatlerde tenis oynuyor olacağım”, “Erken kalkmaya alışkınım” gibi cümleler kurularak konuşulabilir.

B2 bittiğinde, öğrenci üçüncü bir ağızdan çıkan cümleleri başka birine iletebiliyor ya da aktarabiliyor “bugün mutlaka ona uğramanı söyledi”, sıfat cümlecikleri kullanarak “şu anda okuduğum kitabı bana geçen sene sen önermiştin” ve işi yapanın belirsiz ya da önemsiz olduğu durumlarda “dedikoduya göre iki gün önce çarşıda bir mağaza soyulmuş” gibi cümleleri söyleyebiliyor hale gelir. “Mehmet ailesinin Bodrum’da yaşadığını söyledi”, “Dün yolda yürürken kötü bir kaza oldu”, “Yağmur yağmasına rağmen arkadaşlarımızla pikniğe gittik”, “Ödevlerini bitirmen şartıyla benimle konsere gelebilirsin”, “Çiçekler bahçıvan tarafından sulanmıştı”, “Selin bana adımın ne olduğunu sordu” gibi cümlelerle konuşulabilir.

C1 bittiğinde, öğrenci şimdiye kadar öğrendiği tüm yapı ve zamanları kaynaştırarak daha akıcı bir şekilde konuşabiliyor duruma gelir. İyi organize edilmiş bir konuşmayı önceden hazırlayabilir ya da iyi bildiği bir konu üzerine sorulan sorulara tıkanmadan cevap verebiliyor hale gelir. “Önümüzdeki hafta tamirciye arabamı tamir ettireceğim”, “Hükümet yetkilileri emekli maaşlarının artacağı yönünde bilgi verdi”, “Korkunç bir araba kazasında hayatını kaybeden Galler Prensesi için görkemli bir cenaze töreni düzenlendi.”, “Küresel ısınmanın kaçınılmaz sonuçları dünkü konferansta ele alındı” gibi cümleler kurularak konuşulabilir.

Lütfen unutmayınız! Bu kurlardaki başarının ve hedeflere ulaşmanın başlıca şartı haftalık 8 ders eğitim harici yapılacak 4 ders karşılığı sürede evde ekstradan ders çalışmak, ödevleri yapmak, öğretmenin verdiği yönlendirmelere %100 uymak ve tekrar etmektir.

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic

Ofis:   0252 316 92 01

GSM: 0541 316 92 01

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Ortakent yolu üzeri, Cumhuriyet Cad. 68/2

Bodrum Muğla

Gizlilik Politikamız için tıklayınız