İngilizce Öğrenirken Yapılan Hatalar

Nasıl İngilizce öğreniriz sorusunun yanıtını vermeden önce Neden İngilizce Öğrenemiyoruz sorusunu cevaplamak faydalı olabilir. Herkesin yaptığı bazı hataları ortaya koyar ve bu hataların önüne geçersek, sanırım yabancı dil eğitiminde 5. vitese atlayabiliriz.


Peki neyi eksik yapıyoruz ve öğrenemiyoruz? İşte cevabı:


HATA YAPMIYORUZ

Bir bebeğin kendi dilini öğrenmesi gibi, ya da ilk defa araba kullanırken heyecanlanıp hata yaptığımız gibi İngilizce öğrenirken hata yapmıyoruz. Daha doğrusu hata yapmamak için o kadar çok uğraşıyoruz ki, öğrenmeye fırsat bulamıyoruz. Halbuki yapılan her hata, öğrenciyi doğruya götüren bir basamaktır.

Yani; hata yapın, gerekirse saçmalayın. Ama hata yapmaktan korkmayın.


PRATİK YAPMIYORUZ

Elbette herkesin yabancı arkadaşları olmayabilir. Peki nasıl pratik yapabiliriz?


Amerikan Kültür ün öğrencilerine sunduğu konuşma kulüplerine katılabilirsiniz.


Couchsurfing gibi sitelere üye olabilir, evinizde dünyanın faklı yerlerinden gelen kişileri misafir edebilir, yeni dostluklar kurabilir, hatta siz de onların ülkesine misafir olabilirsiniz. Tabii ki ortak dil olan İngilizceyi kullanmak, pratik yapmanıza olanak sağlayacaktır. www.couchsurfing.com


Kitap okumanın çok iyi bir pratik imkanı olduğunu biliyor muydunuz? Ama gözünüzle değil, ağzınızla sesli şekilde okumaktan bahsediyorum. Bu konuda size önerebileceğimiz bir site var: www.english-e-books.net

Seviyenize ve ilgi alanınıza uygun kitabı bulun ve hemen okumaya başlayın.

Tavsiye; en kolaydan başlayın. Yavaş yavaş zora gidin.


Yurtdışı eğitimleri biraz bütçeyi zorlasa da güzel bir Pratik seçeneğidir. Ancak tavsiyemiz, Türkiye'de belli bir seviyeye gelip, ondan sonra yurt dışı seçeneklerini değerlendirmenizdir. Zaten bulunduğunuz şehirde öğrenebileceğiniz bilgiler için ülke değiştirmeye gerek var mı? Yurt dışına , öğrendiklerinizi pratik etmeye gitmek, kısa sürede daha etkili sonuçlar verebilir.


İNTERNETİ KULLANMIYORUZ

İnternet, hayatımızda bir kenara alamayacağımız kadar etkin durumda. Belki de tam ortada bir yerlerde. Peki bu kadar büyük bir bilgi kaynağını neden İngilizce Öğrenmek için kullanmıyoruz?


Google translate de çeviri yaptırmaktan bahsetmiyorum.

Herkesin bir hobisi, ilgisinin olduğu bir konu ya da tutkusu vardır. Mesela kimisi yemek pişirmekten büyük zevk alırken, kimisinin en büyük tutkusu futboldur. Peki ilgimizi bu kadar çeken bir konu hakkında İnternet'te yabancı sitelerde aramalar yapsak, bloglar okusak nasıl olur? Konu bizim zaten merakımızı cezbeden bir konu olduğundan hem eğlenir, hem de İngilizcemizi hevesli olduğumuz konular hakkında geliştirebiliriz. Hatta belli bir süreden sonra yabancılarla hobilerimiz hakkında konuşacak kadar kelime ve cümlemiz birikecektir.

ZAMAN TANIMIYORUZ

İnsanın bebekken kendi anadili öğrenmesi bir 2 yıl sürerken, birkaç ayda rahat rahat ingilizce konuşmayı beklemek, ne kadar gerçekçi sizce?

Yeni gelişen eğitim metotları ile kısa sürede belli cümleler kurabilir, aklınızdaki basit cümleleri birkaç ay içinde İngilizceye çevirmeyi öğrenebilirsiniz. Ama konforlu bir konuşma ortamı için kendinize zaman vermeniz gerekir. Tıpkı bisiklete ilk binen bir çocuğun ilk başta dengede durmakta bile zorlanarak gitmesi ile yeterince pratik yapıp ellerini bile kullanmadan bisikleti sürebilmesi gibi. Tabii siz yine de ellerinizi bırakmayın :)

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic

Ofis:   0252 316 92 01

GSM: 0541 316 92 01

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Ortakent yolu üzeri, Cumhuriyet Cad. 68/2

Bodrum Muğla

Gizlilik Politikamız için tıklayınız